Nekje tam daleč stran, za sedmimi gorami in sedmami vodami, v odsevu večnega sončnega zahoda, se skriva skrivnostna dežela Dixit. Prav posebna je zato, ker v njej živijo liki, ki jih poznamo iz pravljic, risank in filmov. Na mestnih trgih se vsak dan odvijajo pisani karnevali, na nebu krožijo leteče ladje, vitezi in zmaji si prijazno mahajo, princese pa žalostno počivajo na oknih svojih gradov in čakajo na svoje prince. Ti zaupamo skrivnost? V Dixit lahko vstopiš kadarkoli, le povej prvo stvar, ki ti pade na pamet!
Kako se igra?
Vsak igralec ima v rokah 6 kart s slikami, ki pričarajo čudovito domišljijsko atmosfero. Vsako potezo eden od igralcev postane pripovedovalec. Izbere eno izmed kart, ki jih drži v rokah in jo poimenuje z asociacijo, ki je lahko beseda, pregovor, zvok, naslov filma, lahko celo nekaj zapoje – karkoli mu pade na pamet. Naloga ostalih igralcev je, da izmed svojih 6 kart izberejo tisto, ki po njihovem najbolj ustreza pripovedovalčevi asociaciji, ter jo odložijo na mizo s hrbtno stranjo navzgor. Karte se nato zmeša in odpre, igralci pa glasujejo, katera je pripovedovalčeva. Če pravo kartico izberejo vsi ali pa nobeden, pripovedovalec ni bil uspešen, saj je bil preveč ali premalo očiten. Če pa so pravilno ilustracijo izbrali le nekateri, dobijo točke oni in pripovedovalec. Prav tako je z eno točko nagrajen vsak igralec, ki uspe s svojo verzijo pripovedovalčeve asociacije prepričati soigralca, da je bila njegova slika tista prava. Igra se konča, ko pride prvi igralec do 30 točk, štejemo pa na zelo simpatičen način – z barvitimi zajčki, ki skačejo po poljani.
V čem je čar?
Dixit je pravi hit med družabnimi igrami zaradi svoje preprostosti, saj se je boste naučili v manj kot 5 minutah. Poleg tega ponuja edinstven način igranja. Ugibanje vas popelje na pravi fantazijski potep in navdušeni boste nad tem, kako kreativne so lahko asociacije vaših soigralcev.
Komu je namenjena?
Dixit je namenjena zelo širokemu naboru igralcev in je zato ena najbolj priljubljenih iger za večere družabnih iger (20 – 40 let), izvrstna pa je tudi kot igra za družine z otroci, starejšimi od 8 let.
Zakaj jo imamo tako radi?
Priložene ilustracije so prava umetniška dela, ki so dovolj pomensko odprta, da vas bodo ob vsakem igranju popeljala na drugačno pot asociacij. Če bi jo igrali zares pogosto, pa lahko z razširitvami dokupite dodatne kartice, ki se razlikujejo v tematikah in slogih ilustriranja. Z razširitvijo Odyssey lahko igro razširite tako, da jo lahko igra 12 igralcev.
GremoŠeEno** kriterij:
Igra se konča v približno 30 minutah in vsakič, čisto vsakič, se nam zgodi, da nekdo takoj zahteva revanšo.
* GremoŠeEno je poseben kriterij, s katerim označujemo sposobnost igre, da v solznih očeh poražencev po koncu štetja točk prebudi upanje in zanos, ki svoj crescendo doživi v glasnem kriku: “Gremo še eno!”